Седнів

86657607

Седнів – це старовинне козацьке містечко, яке знаходиться на берегах річки Снов, що на Чернігівщині. Ще з давніх часів місто прославилося своїми козацькими звитягами, зокрема й старшини Лизогуба – тут і до нині збереглася їхня кам’яниця. Вартують уваги й старовинна Воскресенська церква та дерев’яний Георгіївський храм. Не менш мальовничою є й седнівська природа. Зокрема тут поширений зелений туризм. Відпочити з комфортом та покататися на конях можна і в комплексі відпочинку «Кінний двір».

Седнів знаходиться у двадцяти кілометрах на захід від Чернігова. Сьогодні багато туристів їдуть до Седнєва, щоб відпочити на просторах мальовничої природи, зробити намети на березі річки Снов. По при природній потенціал у місті є й визначні всеукраїнські історичні пам’ятки, які роблять Седнів важливим культурним ядром Чернігова. Нині населення Седнєва складає близько 1 тисячі жителів, які пишаються свої містечком.

Надзвичайно зручно, що у Седневі усі пам’ятки знаходяться недалеко одна від одної, а тому велоекскурсія це саме те.

Сучасна назва Седнєва закріпилася ще у 16 столітті, коли він став значним козацьким містечком. Територія Седнєва згадується ще у 1068-му році у «Повісті временних літ» як місто-фортеця Сновськ. Тут, за згадками, чернігівський князь Святослав отримав першу перемогу над половцями. За словами істориків, наприкінці 17 століття Седнів перейшов у володіння козацьких старшин Лизогубів. Став важливим козацьким містом. Лизогуби зробили багато для Седнєва – розбили парки, побудували багато будинків.

2006.07.15--802_~352

Про яскраві часи козацтва у Седневі нагадує Кам’яниця Лизогубів, яка виконана в яскравому оборонному стилі – з двохярусною баштою з зубцями та контрфорсами, які надають будівлі вигляду романтичних романів. До речі, Кам’яниця – одна з найстаріших кам’яних будівель Придніпров’я. Також з цією родиною пов’язана й Воскресенська церква – усипальниця Лизогубів. Церква збудована аж у 1690-му році. В одному із підземних приміщень були поховані члени сім’ї, пізніше їх поховали біля храму.

DSC_0013

Про Лизогубів у Седневі нагадує ще й садиба Лизогубів, збудована у 19 столітті та оточена великим парком – 22 гектари. На окраїні парку є дуб – в чотири обхвати! За переказами, тут раніше росла й майже пів тисячолітня липа, біля якої любив відпочивати Тарас Шевченко. До речі, поряд садиби Лизогубів на березі Снову знаходиться альтанку Л. Глібова – вона оформлена у стилі класицизму. Це місце закарбоване Л. Глібовим у відомому всім зі школи вірші «Журба». Місцеві жителі кажуть, що від садиби було прорито тунель на інший бік річки. Так чи ні – можна перевірити!

Важливою архітектурною ланкою Седнєва є й Георгіївська дерев’яна церква, збудована наприкінці 18 століття, яка знаходиться у п’ятистах метрах від Воскресенського храму. Саме тут було знято деякі сцени художнього фільму  “Вій”  за однойменною повістю М.Гоголя у 1967 році.

Sedniv

Збереглася в місті й Успенська церква із дзвіницею. Вона побудована у 19 столітті. Недалеко від церкви э Свята Криниця, яка славиться своєю цілющою водою.

Седнів – місто з майже тисячолітньою історією, а тому багате на цікаві місця. А тому тут можна побачити й залишки камінного древнього валу, який був укріпленням для міста.

Цікаво, що ще в радянські часи, коли у Седневі було відкрито Дім відпочинку художників, містечко прославилося як культурний центр відпочинку. Тут багато часу та дозвілля проводило багато відомих художників України ( з цих міркувань тут встановлено пам’ятник Т. Яблонській), проходили творчі заходи.

Седнів залишається туристичною перлиною Чернігівщини і до сьогодні. Це й нині улюблене місце для художників, адже пейзажі дійсно зачаровують.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *