Садиба родини Лизогубів

САДИБА РОДИНИ ЛИЗОГУБІВ

В кінці XVII ст. Седнєв став маєтком чернігівського полковника Якова Лизогуба, а потім перейшов у спадок до його нащадків. За переказами, під час Азовських походів російського війська мужність братів-козаків Якова і Юхима Лизогубів було помічено: і їм був «нагороджений» дворянський титул і маєтки, серед яких і Седнів. Історично ж доведено, що в 1697 Седнівська сотником був Степан Бутович, а його дружиною була дочка Чернігівського полковника Якова Лизогуба Марія. Тут же проживав улюблений онук і тезка Якова Лизогуба – теж Яків, якому при розподілі майна діда дісталося Седнівський маєток. Пам’ять про цього славного козацький рід збереглася в кількох цікавих будівлях, які становлять мальовничий архітектурний ансамбль.

Одним з таких будівель є дерев’яна Георгіївська церква, побудована в XVIII в. (Між 1715 і 1747 роками), яка стоїть на давньоруському городищі, і з трьох сторін оточена крутими схилами. Крім того, що в ній немає ні єдиного цвяха, вона також цікава тим, що тут проводилися кінозйомки культового кінофільму “Вій” за однойменною твором Миколи Гоголя. Варто лише зауважити, що в кінофільмі чомусь були використані лише внутрішні приміщення Свято-Георгіївської церкви, а зовнішні сцени виконувалися в с. Горохлін в Прикарпатті (до речі, той храм вже втрачено, згорів в 2006 р)

Недалеко від церкви серед густих садів біліють стіни кам’яниці Лизогубів. Це витягнуте споруда під двусклонной дахом і ганком в центрі в плані нагадує традиційний поліський будинок. Але це враження трохи порушує пізніша псевдоготична вежа над ганком. Вона була зведена у другій чверті XIX ст. братами Андрієм та Іллею Лизогубами, які в 1830 р оселилися в Седневі.

Їх зусиллями були проведені роботи щодо подальшого облаштування садиби. Зокрема, було розширено старий парк, який згідно віянням моди набув рис романтизму. Варто відзначити, що парк садиби Лизогубів створювався на місці старої природної діброви, з якої були збережені багато дерев, і де навіть зараз можна побачити так звану Шевченківську Липу. Це унікальне дерево липа-довгожитель, вік якої більше 600 років. Також тут з’явилися кам’яні руїни, таємничий грот, місток через рів, проритий в старовинному валу, і романтична білоколонний альтанка-ротонда на невеликому уступі верхнього плато, звідки відкривався мальовничий краєвид. У той же час був зведений садибний будинок – одноповерхова споруда з фасадом до річки з напівкруглим еркером в центрі. Зазвичай в той час цей будинок міг будуватися лише в стилі класицизму. За модою того часу в будинку звели каплицю, вежа якої в даний час є єдиною прикрасою довгого будівлі.

ТЕМАТИКА ЕКСКУРСІЙ

  • Седнів історичний
  • Родина Лізогубів и Седнів
  • Дві весни Т.Г.Шевченка в Седнєві
  • Духовні криниці Седнєва
  • Подорож на плоту по Снову

Докладніше на сайті sedniv.esy.es

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *